Nasze Wyprawy

Klasyczna architektura Siedlec

Z pewnością warto podczas urlopu poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Mazowsza, ponieważ w tym pięknym rejonie kraju znajduje się wiele ciekawych zakątków i miejscowości. Godna uwagi jest nie tylko stolica, ale także liczne osady, w których turyści trafią na atrakcje i zabytki. Wśród tutejszych miasteczek, w których na gości czeka pokaźna baza noclegowa, pozytywnie wyróżniają się Siedlce, które robią wrażenie na przyjezdnych swoją wspaniałą, stonowaną architekturą. Zbiór wszystkich siedleckich obiektów noclegowych znajdziesz na Meteor. Na miejscu podczas spaceru można zobaczyć mnóstwo urokliwych, zabytkowych budowli. W innych miastach zwykle dominuje styl gotycki lub barok, natomiast w Siedlcach większość zabudowań wyróżnia się stylem klasycystycznym. Część z nich została zaprojektowana przez tego samego architekta, dzięki czemu poszczególne obiekty znakomicie pasują zarówno do siebie nawzajem, jak i do otoczenia.

W czasach swojej świetności Siedlce stanowiły znany ośrodek kulturalny, do którego na przedstawienia teatralne przyjeżdżała cała elita, w tym również król. Jedną z najciekawszych budowli stanowi pałacyk Ogińskich, w którym niegdyś podejmowano znamienitych gości. Wokół pałacyku rozciągał się malowniczy park, którego fragmenty zachowały się do dzisiaj. W centrum funkcjonował także teatr miejski, również mieszczący się w klasycystycznym budyneczku. Dzisiaj działa tam Urząd Stanu Cywilnego. Nieopodal zachował się również budynek poczty, wykończony w podobny sposób. Wprawdzie katedra siedlecka zbudowana została w stylu gotyku, ale już kościół świętego Stanisława na Floriańskiej wykonano także w stylu klasycystycznym. Nieopodal niego stoi dawny ratusz, w którym obecnie funkcjonuje muzeum. Wśród zbiorów można zobaczyć między innymi stare meble, oczywiście także klasycystyczne. Całości dopełnia klasycystyczne lapidarium, powstałe wokół starej kapliczki, gdzie zebrano dekoracyjne nagrobki, przeniesione tu z pobliskiego cmentarza. Warto urządzić sobie spacer śladami tutejszych zabytków, wędrując śladami arystokratów i królów. Na gościach, którzy spędzają tu swój czas, Siedlce z pewnością zrobią spore wrażenie, dzięki mnogości pięknych klasycystycznych budowli uznanych za zabytki. Niegdyś tętniło tu życie kulturalne polskiej śmietanki towarzyskiej, a obecnie coraz bardziej rozwija się turystyka. Goście chętnie przyjeżdżają tu, aby zobaczyć pałacyk Ogińskich lub muzeum w ratuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top