Panele fotowoltaiczne - kiedy to zadziała

Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o korzyściach płynących z samodzielnego pozyskiwania energii dla swojego domu. Bycie prosumentem pozwala na zdecydowane obniżenie ponoszonych kosztów i całkowitą niezależność od zewnętrznych dostawców. Zanim jednak przystąpisz do prac montażowych, sprawdź, czy panele PV sprawdzą się w Twoim domu.

Kiedy ma to sens?

Jeśli co miesiąc płacisz wysokie rachunki za prąd, warto przemyśleć rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika. Energia generowana przez zamontowane na dachu obiektu panele PV pozwoli zmniejszyć wydatki z nią związane. Jedno źródło umożliwiające oświetlenie i ogrzanie domu przy jednoczesnym zapewnieniu stałego dostępu do ciepłej wody jest o wiele bardziej rentowne niż opłacanie kilku odrębnych źródeł.

Istotny jest także fakt, że jako swój własny dostawca nie musisz obawiać się ani wzrostu cen, ani awarii, które mogą się zdarzyć, a ich usunięcie może trwać nawet kilka dni.

Rozważając wdrożenie systemu paneli PV w swoim gospodarstwie, upewnij się, że działka, na której stoi Twoja posiadłość ma dobry dostęp do promieni słonecznych. Zacienione panele nie przestaną generować energii, ale ich wydajność znacznie spadnie, a tym samym także główny argument przemawiający za ich instalacją straci swoją moc.

Co poza finansami?

Jeśli leży Ci na sercu kwestia klimatu i chcesz w znaczący sposób wspomóc działania zmierzające do uregulowania tej kwestii, z pewnością docenisz to, że system paneli fotowoltaicznych czerpie moc dla Twojego domu z naturalnego, odnawialnego źródła, jakim są promienie słoneczne. To dzięki nim zapewnisz swojemu domostwu każdą, niezbędną do spokojnego funkcjonowania, energię.

Na pewno troszczysz się o swoich bliskich i chcesz, by mogli żyć w nieskażonym środowisku i oddychać czystym powietrzem. Panele PV podczas swojej pracy emitują o ponad 90 procent mniej szkodliwych substancji niż alternatywne źródła energii, takie jak na przykład gaz ziemny.

Co zrobić, gdy nie zużyjesz wszystkiego?

Wszędzie tam, gdzie wprowadzono panele fotowoltaiczne, zadbano o możliwość magazynowania uzyskanych w trakcie pogodnych dni nadwyżek energii, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, co miało miejsce w 2016 roku. Dzięki temu wyeliminowano jedną z podstawowych obaw użytkowników systemu, jaką była kwestia efektywności fotowoltaiki w zimnych miesiącach. W końcu wydajność paneli PV jest ściśle związana ze stopniem nasłonecznienia.

Magazynowanie niewykorzystanej energii ma miejsce w ogólnej sieci. Jako formę prowizji dl przechowującego nadwyżki punktu ustalono 20 procent oddanej do sieci energii. Mogłoby to wydawać się ceną wygórowaną, jednak dzięki takiemu rozwiązaniu, nie ponosisz de facto żadnych dodatkowych kosztów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here