Nasze Wyprawy

Sakralne zabytki Żywca

W Polsce południowej nie brakuje miast, które rozmiarowo niewielkie, mogą się poszczycić dużą liczbą cennych zabytków. Do takich należy Żywiec. Jest on położony niejako u stóp gór, a co za tym idzie, jego baza noclegowa jest bardzo bogata. Znajdą tu dla siebie nocleg zarówno młodzi turyści, szukający czegoś taniego, jak i ci, którzy pragną większej wygody, nawet za wyższą cenę [patrz ➪Meteor]. Oprócz tego położenie na styku dawnych szlaków handlowych decyduje o tym, że Żywiec posiada wiele zabytkowych budynków i może konkurować w tej kategorii z miastami większymi od siebie [zobacz również wpis ➮Istebna].

Jednym z cenniejszych zabytków jest konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny [patrz ➮Wikipedia]. Pochodzi z XV wieku, czyli z okresu, kiedy Żywiec najlepsze lata świetności miał jeszcze przed sobą. W kolejnym stuleciu była kilka razy przebudowywana. Wtedy to podwyższono ją i wydłużono jej główną nawę, a także zbudowano od zera wysoką wieżę, na której zawieszono dzwony. W XVII wieku kościół wzbogacił się o dwie kapliczki boczne, w których budowali swoje nagrobki kolejni właściciele miasta. W kolejnym stuleciu świątynia poważnie ucierpiała podczas jednej z burz, a w efekcie odbudowano ją w stylu barokowym. Wtedy też odbyły się ostatnie pogrzeby na terenie wokół niej, który zwyczajowo był traktowany jako cmentarz parafialny. W środku trzeba koniecznie zobaczyć ołtarz, który składa się z trzech skrzydeł i mocno przypomina ten z kościoła Mariackiego w Krakowie. Poza tym w bocznych ołtarzach znajduje się kilka ciekawych obrazów z XVIII wieku.

Nieco starszy od konkatedry jest kościół św. Krzyża. Zbudowano go również w stylu gotyckim, ale dalej od centrum, przez co mieszczanie żywieccy uznali, że potrzebują drugiego, własnego kościoła – w ten sposób powstała dzisiejsza konkatedra. Natomiast kościół św. Krzyża wyróżnia się tym, że nie przechodził zbyt wielu remontów czy unowocześnień w swojej historii, więc nadal można dobrze zauważyć w nim typowe cechy gotyckie. Widać to wyraźnie w kształcie tabernakulum, organach czy ogólnej wielkości tego budynku. Także obok tego kościoła był kiedyś cmentarz.

Jeśli tylko ma się więcej czasu, warto wpaść do Żywca zobaczyć tego typu stare budynki. Są one świadectwem dawnych czasów, jak i stylów, którym wówczas hołdowano w architekturze. Można w nich także znaleźć ciekawe pamiątki ruchome.

2 thoughts on “Sakralne zabytki Żywca

  1. Ja mieszkam w Żywcu i bardzo polecam odwiedzić to miasto jak ktoś nie był. Ja teraz jadę nad morze i polecacie jakiś sprawdzony nocleg w Trójmieście ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top