Kiedy chcemy rozkręcić własny biznes musimy podjąć kilka kluczowych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy prawnej, jaką przyjmie nasze przedsiębiorstwo. Od niej zależy nie tylko to gdzie i w jaki sposób musimy zgłosić naszą firmę, lecz również ciążące na nas zobowiązania względem państwa i instytucji publicznych, taki jak na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Główny Urząd Statystyczny. Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę w Poznaniu, sprawdź ofertę biur rachunkowych, które służą pomocą w tego typu sprawach. Najpopularniejszymi formami prawnymi małych przedsiębiorstw są jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, rodzaj spółki kapitałowej.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Rejestrując przedsiębiorstwo jako jednoosobową działalność gospodarczą ominiemy wiele formalności związanych z księgowością i rachunkowością: o ile spółki kapitałowe zobowiązane są do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, o tyle w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy księga przychodów i rozchodów. Do jej prowadzenia można wykorzystać nieskomplikowane programy komputerowe, których wiele można znaleźć w Internecie i sklepach branżowych.
Z drugiej strony prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteśmy zobowiązani od początku działalności płacić składki na ZUS – jest to około tysiąc złotych miesięcznie, pięćset przez pierwsze dwa lata dla nowicjuszy w biznesie. Jest spore zobowiązanie finansowe, jednak równoważy je pojedyncze opodatkowanie dochodów: prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze płącą jeden podatek, a spółki z o.o. – dwa.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Choć do spółek kapitałowych należą również spółki akcyjne, ze względu na ich specyfikę i fakt, że artykuł ten ma służyć raczej drobnym przedsiębiorcom, którzy nie osiągają kolosalnych dochodów i nie planują wprowadzać akcji swojej firmy na giełdę, nie będziemy się nimi zajmować.
Wspomniane wyżej podwójne opodatkowanie polega na tym, że poza podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako właściciele czy wspólnicy spółek kapitałowych musimy również złożyć deklarację CIT-8. Ponadto jeśli chcielibyśmy dofinansować naszą spółkę z prywatnej kieszeni, również taka transakcja będzie obciążona podatkiem PIT.
Zaletą spółki kapitałowej jest natomiast oddzielenie jej majątku od majątku prywatnego przedsiębiorcy. Spółka musi posiadać własny kapitał, na start co najmniej pięć tysięcy złotych. Mogą to być jednak przedmioty, na przykład firmowy samochód albo komputery. W przypadku upadłości spółki właściciel nie odpowiada za nią całym swoim majątkiem. To dodatkowe zabezpieczenie przed osobistym bankructwem.