W ostatnich latach bardzo wiele słyszy się o funduszach inwestycyjnych typu ETF, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony rynków finansowych. Inwestowanie w ten instrument ma oczywiście swoje mocne oraz słabe strony, którym warto przyjrzeć się z bliska, odpowiadając na najczęściej pojawiające się pytania. Sprawdźmy więc, czym dokładnie są fundusze ETF i co warto wiedzieć zanim podejmie się decyzję o przeprowadzeniu pierwszej inwestycji.
Akcje, obligacje, pary walutowe, kryptowaluty, fundusze inwestycyjne – opcji zainwestowania pieniędzy jest obecnie mnóstwo, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć na rynku coś dla siebie. Jeżeli jednak zależy nam w szczególności na zminimalizowaniu ryzyka utraty kapitału, dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi właśnie na fundusze ETF, które poleca się w szczególności początkującym inwestorom.
Fundusze inwestycyjne ETF – co to takiego?
Fundusze ETF to nic innego jak fundusze indeksowe, których wartość odzwierciedla potencjał finansowy aktywów bazowych, których konkretny fundusz ETF dotyczy. Prościej rzecz ujmując, każdy fundusz ETF emituje tzw. jednostki uczestnictwa, które stanowią udziały w określonej części jego majątku. Następnie środki finansowe pozyskane od nabywców tych jednostek, fundusz ETF inwestuje w liczne aktywa, w tym np. w akcje giełdowe, surowce, kryptowaluty itp. Wartość majątku funduszu ETF jest więc później zależna w znacznej mierze od ceny czy kursu aktywów, które ma w swoim portfolio. To z kolei przekłada się na zyski lub straty, jakie notują właściciele jednostek uczestnictwa, którzy mogą w dowolny sposób rozporządzać swoimi udziałami, a więc zarówno je sprzedać, jak i nabyć kolejne.
Kto i jak może inwestować w ETF?
Z uwagi na specyfikę funkcjonowania funduszy inwestycyjnych ETF mówimy w tym przypadku o instrumencie inwestowania zbiorowego. Dzięki temu nawet niewielcy traderzy mają pośrednio szansę na wejście w posiadanie udziałów największych spółek giełdowych i nie tylko. Wśród podmiotów, które inwestują w ETF można znaleźć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa czy instytucje finansowe. Nie ma tutaj bowiem żadnych ograniczeń czy warunków, z wyjątkiem tego, że inwestor musi być pełnoletni i mieć zdolność do czynności prawnych. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w ETF warto założyć rachunek na jednej z platform tradingowych, np. od Saxo Bank, dzięki czemu zyskuje się dostęp do ponad 6700 funduszy z wielu sektorów, w tym opieki zdrowotnej, ochrony środowiska czy nowych technologii.
Inwestowanie w fundusze ETF – czy warto?
Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie, dlatego każdy powinien podjąć decyzje we własnym zakresie. Największą zaletą funduszy ETF jest ograniczenie ryzyka związanego z inwestowaniem, wszystko dzięki temu, że ETF zarządzają profesjonaliści. Ponadto, warto zwrócić uwagę na pełną transparentność, niski próg wejścia oraz bardzo szeroką ofertę. Mimo wszystko, inwestując w ETF trzeba zachować umiar i podejmować świadome oraz odpowiedzialne decyzje finansowe.