Najlepsze lokaty

Według danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski, na kontach Polaków zalegają miliardy złotych – co więcej, są to konta nieoprocentowane. Efektem tego jest to, że każdego roku pieniądze te realnie tracą na wartości o wielkość inflacji. Trudno wskazać dlaczego sytuacja tak wygląda, a takie kwoty marnują się na kontach. Być może efektem jest niska świadomość finansowa Polaków. Być może chodzi o niskie oprocentowanie lokat. Pewnie każdy z nas słyszał, że nie warto zakładać lokat właśnie ze względu na niskie oprocentowanie. Otóż, moim zdaniem, jest to błąd. Zawsze warto wolne środki wpłacać na lokaty. Dlaczego?

Lokaty są bezpieczną formą inwestowania wolnych środków. Do kwoty 100 tysięcy euro depozyty na rachunkach bankowych oraz lokatach chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku upadłości bądź niewypłacalności banku, otrzymamy środki znajdujące się na rachunku bankowym lub lokatach w całości z powrotem, właśnie dzięki funkcjonowaniu mechanizmów bezpieczeństwa, które nadzoruje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Należy odróżnić lokaty od produktów inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych i innych form oszczędności, które nie są chronione przez BFG. Mówiąc krótko – lokaty to bezpieczeństwo.

Lokaty, wbrew pozorom, są stosunkowo płynną formą przechowywania oszczędności. Owszem, zerwanie lokaty skutkuje często utratą odsetek (są na rynku oferty, w których za zerwanie lokaty przed końcem terminu nie powoduje utraty odsetek), ale za to bardzo szybko odzyskujemy środki i możemy nimi swobodnie dysponować. Znacznie szybciej, niż w przypadku sprzedaży obligacji skarbowych lub korporacyjnych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nie wspominając o innych skomplikowanych produktach bankowych.

Oprocentowanie lokat w tej chwili (koniec 2018 roku) jest bardzo niskie z powodu rekordowo niskich stóp procentowych. Obecnie prowadzona przez Narodowy Bank Polski polityka pieniężna powoduje, że stopy procentowe znajdują się na niskich poziomach. W efekcie takiej polityki, z jednej strony dostępność kredytów jest bardzo duża, w dodatku niskie jest ich oprocentowanie (potencjalne ryzyko dla kredytobiorców, których zobowiązania obciążone są zmiennym oprocentowaniem!), a z drugiej strony oszczędności, które deponujemy w bankach również oprocentowane są bardzo kiepsko. Czy to jednak oznacza, że nie warto, jak twierdzi większość osób, trzymać środków na lokatach? Otóż nie! Takie myślenie to błąd. Dziś na rynku można znaleźć oferty, których oprocentowanie roczne przekracza 2%, a nawet 2,5%. Być może, po odjęciu podatku Belki oraz uwzględnieniu inflacji, zostaje realnie niewiele. Wtedy można usłyszeć od sceptyków: „I po co tracić czas na zakładanie lokat, jeżeli realnie zarabia się niewiele?”. Właśnie, zarabia się niewiele, ale nie traci się! Inflacja ma zgubny wpływ na nasze oszczędności. Jest to cichy złodziej naszych pieniędzy. Właśnie dlatego warto zakładać lokaty mimo teoretycznie niskiego oprocentowanie – przede wszystkim chronią realną wartość naszych oszczędności, które zbieraliśmy bardzo często przez długie lata ciężką pracą.

Często można znaleźć oferty promocyjne, w których otrzymuje się dodatkowe pieniądze lub nagrody za założenie dodatkowych produktów – na przykład rachunków bankowych lub oszczędnościowych. Jeżeli akurat rozglądamy się za tego typu produktem, warto rozważyć taką promocyjną ofertę.

Szukając lokaty można również trafić na promocje dla nowych klientów i promocje na nowe środki. Jeżeli nigdy nie byliśmy klientem danego banku (lub od wskazanego w promocji czasu) lub wpłacamy nowe środki (często definicja nowych środków jest dość liberalna) to możemy liczyć na naprawdę korzystną ofertę. W ten sposób przerzucając środki pomiędzy kilkoma bankami bez problemu możemy się permanentnie załapywać na promocje dla nowych klientów lub na nowe środki!

Jak widać powyżej, lokaty warto zakładać: są bezpieczne, chronią realną wartość oszczędności a nawet pozwalają zarabiać, można znaleźć promocje, które pozwolą faktycznie nieźle zarobić. Dodatkowo założenie lokaty jest bardzo proste – bardzo często nie wymaga wizyty w oddziale banku, a wystarczy załatwienie formalności w Internecie lub przez kuriera, który dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty.

Mnogość oferty na rynku, dodatkowe promocje, w których banki się prześcigają, powodują, że trudno odnaleźć się na rynku. Dlatego dobrym sposobem jest znalezienie wyszukiwarki, w której można porównać oferty. Lokaty terminowe ranking pomaga ulokować nasze środki pieniężne w najlepszy z możliwych sposobów. Możemy wybrać, czy interesują nas promocje, czy jesteśmy dla banku nowym klientem lub czy wpłacamy nowe środki, na jaki okres chcemy założyć lokatę. Dzięki temu filtrowi otrzymamy tylko te oferty, które potencjalnie nas zainteresują. Po przefiltrowaniu zostaje tak naprawdę kilka ofert, które już łatwo ręcznie zweryfikować.

Czy lokaty się opłacają? Po prostu tak! Trzymanie oszczędności na nieoprocentowanych rachunkach to marnowanie pieniędzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here