W życiu każdego człowieka przychodzi w końcu taki moment, że ma nieodpartą potrzebę poczucia się niezależnym od innych. I bez znaczenia tutaj jest na jakim etapie ludzkiego życia się znajdujemy. Młody człowiek decydując się na podjęcie pracy ma różne motywy dla swoich działań. Jeden będzie chciał odciążyć finansowo swoich rodziców, drugi będzie chciał posiadać własne pieniądze, które spożytkuje jak tylko mu się podoba, a jeszcze inny zapragnie usamodzielnić się i będzie ich potrzebował do przeżycia miesiąca. Dorosły zaś będzie chciał zarabiać jak najwięcej się da, a im więcej zarobi tym bardziej będzie w jego poczuciu niezależnym. Jednakże, aby pragnienia jednych i drugich mogły się zrealizować muszą najpierw znaleźć odpowiadającą ich oczekiwaniom ofertę pracy, a następnie przygotować odpowiednie CV, razem z listem motywacyjnym jeśli jest wymagany, które należy złożyć w dziale kadr lub u osoby zajmującej się rekrutacją nowych pracowników. Niezwykle istotne jest, aby informacje zawarte w naszym CV były w stu procentach zgodne z prawdą, ponieważ jeśli pojawią się w nim błędy albo co gorsza napiszemy w nim nie prawdę to rekruter to szybko wykryje, a nasze starania o pracę spalą na panewce. Po złożeniu odpowiednich dokumentów pozostaje nam czekać na odzew osoby zajmującej się rekrutacją, jeżeli nasza kandydatura wzbudzi zainteresowanie. Rozmowa o pracę pytania i odpowiedzi. Nie bez powodu te słowa znajdują się w tej kolejności, ponieważ niezależnie od tego jak idealnym kandydatami na aplikowane stanowisko jesteśmy, to bez zaproszenia na rozmowę nasza idealna kandydatura nie daje nam większego w tym momencie pożytku. Pytania i odpowiedzi mają już miejsce podczas właściwej rozmowy rekrutacyjnej, więc brawa dla nas bo przeszliśmy do kolejnego etapu, gdzie innym dostać się nie było dane. Podczas rozmowy rekrutacyjnej padają pytania z jednej i drugiej strony. Jednak na samym początku piłeczka jest po stronie rekrutera i to on zadaje nam szereg pytań weryfikujących, czy jesteśmy odpowiednimi kandydatami na aplikowane stanowisko. Aby dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej warto skorzystać z narzędzia jakim jest internet, w którym znajdziemy szereg bardzo cennych dla nas wskazówek. Podczas rozmowy pada szereg różnych pytań dotyczących naszej osoby i powodów dla których to właśnie my powinniśmy dostać pracę. A oto przykładowe z nich:
1. Co Pan/Pani o naszej firmie?
To pytanie jest jednym z wielu jakie rekruter posiada w swoim zanadrzu i istnieje ogromna doza prawdopodobieństwa, że w trakcie rozmowy rekrutacyjnej się pojawi. Wszyscy kandydaci to wiedzą, ale kiedy pada to pytanie to spora rzesza kandydatów połyka własny język. Pytanie to ma na celu sprawdzić czy zainteresowałeś się działalnością firmy oraz stanowiskiem na które aplikujesz. Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, a poszedłeś na rozmowę rekrutacyjną to równie dobrze możesz się zastanowić po co w weekend wstałeś wcześnie rano, choć nie masz żadnych planów. Takie podejście pokazuje, że twoje zainteresowanie ofertą jest bardzo niewielkie, a wytłumaczenie w stylu „zabrakło mi czasu na sprawdzenie” lepiej zachować dla siebie.
Przygotowany kandydat wie, czym zajmuje się firma, a te cenne informacje można zdobyć z firmowej strony i mediów społecznościowych, gdzie firma się udziela i jest świadomy. Pomyśl o doświadczeniu i umiejętnościach, które posiadasz w kontekście stanowiska. To ten moment, aby pokazać swoją wartość i korzyści, jakie osiągnie firma zatrudniając Cię.
2. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
Rekruter zadając to pytanie sprawdza, czy jesteś świadomy swojej wartości. Tutaj możesz wykazać się swoją znajomością branży i specyfiki pracy na danym stanowisku. Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie poprzyj swoje mocne strony i atuty na konkretnych przykładach, które ukażą Cię w świetle najlepszego kandydata na to stanowisko
3. Co chcesz osiągnąć za x lat?
Poprzez takie pytanie rekruter sprawdza, czy chcemy podjąć pracę na dłużej, bądź szukamy czegokolwiek do czasu znalezienia lepszej oferty.
Do udzielenia dobrej odpowiedzi na to pytanie należy opracować plan własnego rozwoju. Jeśli już taki udało Ci się opracować to opowiedz o nim nawiązując do stanowiska.
4. Jakie są nasze oczekiwania finansowe?
Jest to kolejne pytanie rodem z tych oczywistych. I nie powinien dziwić fakt, że ono się pojawia. Pracodawca chce się dowiedzieć jakie są twoje oczekiwania finansowe oraz czy jego propozycja dotycząca wynagrodzenia będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.
Wielu kandydatów ma problem z przedstawieniem swoich oczekiwaniach finansowych. Pytanie tego typu wytrącić potrafi z równowagi nawet największego twardziela i wprowadzić w nie lada zakłopotanie. W tym celu warto skorzystać z porównywarek wynagrodzeń, aby móc zmieścić się w oczekiwaniach pracodawcy. Jeśli pomyślnie przejdziemy proces rekrutacyjny, to zawsze przed podpisaniem umowy możemy podjąć próbę negocjacji stawki.
To jedne z wielu pytań jakie mogą pojawić się na rozmowie rekrutacyjnej. Kiedy rekruter zapyta czy mamy jakieś pytania, to jest to nasza kolejna szansa, aby umocnić naszą pozycję. Jeśli te informacje nie pojawiły się wcześniej to warto zapytać o takie rzeczy jak:
– zakres obowiązków na stanowisku?
– wyzwania stawiane przed działem i jak wygląda jego hierarchia w strukturze firmy?
– typowy tydzień osoby na tym stanowisku?
– jakie są możliwości rozwoju i ścieżka kariery w firmie?
– ile osób pracuje w dziale, do którego aplikuję?
– w jaki sposób są mierzone efekty mojej pracy?
– jak wyglądają następne kroki rekrutacji?
Tego typu pytania utrwalą naszą osobę jako zainteresowaną objęciem proponowanego stanowiska, a także pokażą nasze zaangażowanie w działalność i rozwój firmy.