W sklepach budowlanych znajdziemy szeroką ofertę śrub, wkrętów, nitów czy złączy, które stosuje się do różnych materiałów i spajania małych lub bardzo dużych elementów. Elementy złączne, bo tak się je nazywa, są wykonane z wysokiej klasy materiałów, dzięki czemu konstrukcja jest wytrzymała i solidna. Dość powszechnie używane są śruby nierdzewne, które wytrzymują w niekorzystnych warunkach i odznaczają się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych.
Czym charakteryzują się śruby ze stali nierdzewnej?
Stal nierdzewna jest oczywiście odporna na działanie czynników atmosferycznych, a więc nie ulega korozji nawet przy ciągłej styczności z wodą, wilgocią lub śniegiem. Śruby ze stali nierdzewnej oznaczone symbolem A2 dodatkowo są dużo bardziej wytrzymałe od tych uniwersalnych, a to wszystko dzięki mniejszej zawartości węgla i dodatkowi chromu, który wchodzi w styczność z tlenem, tworząc na powierzchni cienką powłokę. Ta powłoka zabezpiecza przed rdzą, ale też chroni przed działaniem wysokich temperatur. Nierdzewne śruby z łatwością można poddać obróbce lub gdy jest taka konieczność wyczyścić je bez zbędnego wysiłku, aby wyglądały jak nowe.
Kiedy powinno się stosować śruby nierdzewne?
Z racji tego, że stal nierdzewna nie koroduje, to takie śruby są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, a jedną z nich jest motoryzacja. Samochód jest narażony cały czas na działanie wody, słońca czy śniegu, a więc złącza muszą przetrwać te warunki w niezmienionej formie. Również producenci używają ich do montażu urządzeń AGD, które znajdziemy w każdym domu czy lokalu gastronomicznym.
Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com
Śruby nierdzewne a kwasoodporne
Śruby ze stali nierdzewnej nie są jednak odporne na działanie kwasów, w tym soli czy nawet chloru, a więc nie sprawdzą się przy maszynach i urządzeniach, które na przykład mają styczność z wodą morską lub są używane w laboratoriach. W takiej sytuacji należy sięgnąć po śruby A4, które są kwasoodporne. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle ciężkim, a więc przy budowie mostów, w przemyśle morskim i przy konstrukcji okrętów. Jest też szeroka oferta śrub o specjalnych właściwościach, które wykonane mogą być na przykład ze stali żarowytrzymałej.
Wysokiej jakości elementy złączne
Branże przemysłu lekkiego i ciężkiego rządzą się swoimi prawami, ale łączy jest to, że zarówno w jednej, jak i drugiej muszą być używane wysokiej jakości złącza. Nity zrywalne, wkręty, kotwy, złącza ciesielskie, czy wcześniej już wspomniane śruby pełnią tak ważną funkcję, że nie mogą być wyprodukowane ze słabej jakości stali czy tworzywa.
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – podkładki dystansowe DIN 988 od Stalmut.