Studia prawnicze to w dzisiejszych czasach jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez absolwentów szkół średnich. Tylko w roku akademickim 2018/2019 studiować prawo rozpoczęło siedemnaście tysięcy osób, co plasuje kierunek na piątym miejscu pod względem popularności wśród wszystkich znajdujących się w ofercie edukacyjnej polskich szkół wyższych. Młodzi ludzie wybierają ten kierunek, ponieważ wydaje im się przyszłościowy – zwłaszcza osobom utalentowanym humanistycznie, którzy boją się zapisywać na filologię polską bądź historię z powodu obawy przed brakiem dobrze płatnej pracy w życiu zawodowym. Studia prawnicze uchodzą natomiast za takie, które dają szansę na satysfakcjonujący poziom życia, przez który rozumie się odpowiednie zarobki oraz możliwości stałego rozwijania swoich umiejętności. Przy odpowiednim podziale czasu jak najbardziej połączyć można studia ze swoimi zainteresowaniami. Nie jest więc tak, że idąc na prawo student zostanie tak pochłonięty nauką, że nie będzie mu starczało czasu na drobne przyjemności. Wbrew pozorom, system studiowania prawa wcale nie wymaga przez większość semestru dużo pracy – pojawia się ona dopiero przed sesją, ponieważ spora część egzaminów to czysta pamięciówka, w której za nic nie zda się systematyczna praca.
Przyjęło się, że prawo to najlepsza opcja po studiach humanistycznych. Czy jest tak w istocie? Wydaje się, że w obecnej sytuacji tak, chociaż prawników jest już w tej chwil i tak wiele, że aby się wybić, należy być naprawdę bardzo dobrym. Elitarność kierunku prawo nie jest już tak mocno podkreślana – dużo trudniej dostać się i utrzymać np. na medycynie. Może być więc kiedyś tak, że prawników będzie tak dużo liczba, że studia te przestaną gwarantować dobrą przyszłość. Na razie jednak sytuacja nie wygląda aż tak źle i faktycznie patrząc na inne przedmioty zawierają elementy humanistyki, wydaje się, że prawo jest jednym z najrozsądniejszych wyborów. Filologia polska, historia, socjologia, filozofia, archeologia czy politologia mogą być bardzo ciekawe, ale często nie dadzą pracy w sytuacji rynkowej, jaka obecnie się wyklarowała w większości regionów w Polsce. Wiele osób nie stworzonych do pracy nauczyciela, a zainteresowanych naukami humanistycznymi musi wybrać pomiędzy hobby a racjonalizmem.
Nie jest jednak tak, że prawo zawiera tylko i wyłącznie elementy humanistyczne. Już od pierwszego roku prawa pojawiają się przedmioty typowo ścisłe – chociażby słynna i sprawiająca spore problemy logika prawnicza. Nie bez przyczyny większość uczelni na ten kierunek rekrutuje patrząc zamiennie na historię, wiedzę o społeczeństwie oraz matematykę na egzaminach maturalnych. Ścisłowcy, którzy widzą siebie w zawodzie prawnika, poradzą sobie spokojnie na tych studiach, chociaż czasami z pewnością będą znudzeni dogłębnymi typowo humanistycznym zagadnieniami. Można więc powiedzieć, że prawo to swego rodzaju łącznik pomiędzy dwoma światami i odnajdą się tam zarówno specjaliści od przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Ludzie z różnych światów mogą więc znaleźć swoje wspólne cechy na sali wykładowej na wydziałach prawa w całej Polsce. Wydaje się jednak, że procentowo więcej jest humanistów. Ścisłowcy bowiem często wybierają uczelnie techniczne lub ekonomiczne, związane konkretnie z matematyką lub fizyką.
Jeżeli chodzi o studia prawnicze Warszawa jako miasto stołeczne gwarantuje cały szereg tego typu usług edukacyjnych. W Warszawie znajduje się największa w Polsce liczba adwokatów na jednego mieszkańca, a studiować prawo można na bardzo wielu uczelniach państwowych i prywatnych. Podstawową uczelnią, należącą do ścisłej krajowej czołówki jest Uniwersytet Warszawski. Tamtejszy Wydział Prawa i Administracji ustępuje tylko i wyłącznie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu wedle najnowszego rankingu Perspektyw. Uczelnia może pochwalić się więc najwyższym poziomem kształcenia, a dostać się na nią jest niezwykle trudno. Zajęcia odbywają się w zmodernizowanych salach wykładowych w budynkach o najwyższych akademickich standardach.
Najlepszą prywatną uczelnią nauczającą prawo jest znajdująca się na siódmym miejscu w rankingu Perspektyw w tym zakresie Akademia Leona Koźmińskiego. Słynie ona z nauczania tego kierunku i często jest wybierana przez studentów mających nadzieję na edukację na najwyższym europejskim poziomie. Zaledwie dwie pozycje niżej znajduje się inna prywatna stołeczna uczelnia, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, która w tym roku akademickim zaliczyła duży skok w rankingu Perspektyw, co świadczy o jej rozwoju. Na tym samym, dziewiątym miejscu sklasyfikowany jest drugi państwowy uniwersytet w stolicy, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bezpłatnie studiować można więc na więcej niż jednej uczelni w Warszawie i jest to dla wielu mieszkańców stolicy i okolic duże ułatwienie. Na dalszych pozycjach znajdują się kolejne prywatne uczelnie: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, czyli pierwszy polski prywatny uniwersytet i Uczelnia Łazarskiego. Potencjalny student na kierunku prawo ma więc w Warszawie bardzo duży wybór rozmaitych możliwości.