Wypowiedzenie umowy o pracę

Współczesny człowiek musi pracować, żeby mieć pieniądze na utrzymanie. Rzadko się zdarza, że możemy sobie pozwolić na życie bez pracy. Taki przywilej dotyczy jedynie bardzo bogatych ludzi, którzy mają zapewnianą przyszłość finansową. Tacy ludzie z całą pewnością nie muszą pracować, żeby zapłacić za mieszkanie czy jedzenie. Przeciętny Polak pracuje często nawet w więcej niż w jednym miejscu, żeby jakoś związać koniec z końcem. Jeżeli tego by nie robił, to całe życie żyłby na garnuszku rodziców bądź wynajmował mieszkanie. Prawda jest bowiem taka, że wielu Polaków nie ma nawet szansy na otrzymaniu kredytu hipotecznego na mieszkanie, ponieważ ich wynagrodzenie jest zbyt niskie. Nic więc dziwnego, iż szukamy sposobu na zarobienie pieniędzy. Często kosztem naszego zdrowia i odpoczynku, ale czasami po prostu nie mamy innego wyjścia.

W momencie podpisywania umowy o pracę zazwyczaj jej nawet nie czytamy. Zakładamy, że wszystko będzie w porządku i za swoją pracę otrzymamy odpowiednie wynagrodzenie. Niestety rzeczywistość czasami jest inna i okazuje się, iż pracodawca nas oszukał i nie zapłacił nam za pracę bądź zapłacił znacznie mniej. Jeżeli będziemy znać prawo pracy, to mamy szansę odzyskać swoje pieniądze. Oczywiście pod warunkiem, że umowa o pracę została zawarta w odpowiedni sposób. Czasami można też odzyskać pieniądze nawet wtedy gdy w ogóle nie podpisaliśmy umowy. Bywa to jednak ryzykowne posunięcie, gdyż godząc się na pracę bez umowy sami działamy przecież niezgodnie z prawem. Sąd jednak rozumie, że czasem człowiek nie ma innej możliwości. Wiele zależy od naszej sytuacji życiowej oraz od tego jaki adwokat wrocław dla pracowników i pracodawców będzie nas reprezentować w sądzie. Jeśli znajdziemy dobrego adwokata, to mamy szanse wygrać praktycznie każdą sprawę. Nie zawsze jednak będzie nas stać na najlepszego, a nie każdy będzie chciał nas reprezentować za darmo.

Bywają takie sytuacje, że szef daje nam wypowiedzenie umowy o pracę, a my się z tym nie zgadzamy. W takim wypowiedzeniu może być zaznaczone, że z naszej winy straciliśmy pracę. Z całą pewnością nie jest to dla nas korzystne i możemy mieć problem ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Potencjalny przyszły pracodawca będzie bowiem chcieć zobaczyć nasze świadectwo pracy, a ono nie będzie dla nas łaskawe. Zresztą czasami wiemy też, że pracodawca nie chce, żebyśmy u niego pracowali z innych powodów. Zdarzają się bowiem różne sytuacje. Być może za dużo wiemy, albo z czymś się nie zgodziliśmy. Jeżeli jesteśmy pewni, że wykonywaliśmy swoją pracę rzetelnie, to mamy sprawę nie zgadzać się z takim wypowiedzeniem. Jeżeli je podpiszemy, to zgodzimy się na warunki pracodawcy. Warto także wiedzieć w jakich momentach pracodawca nie może wręczyć nam wypowiedzenie i kiedy wręczenie wypowiedzenia będzie dla nas najbardziej korzystne. Te wszystkie informacje znajdziemy w przepisach znajdujących się w kodeksie pracy. Dlatego każdy człowiek powinien się z nimi zapoznać, żeby móc walczyć o swoje prawa. Nie zawsze przecież trzeba się na wszystko zgadzać. Pracodawca nie jest wszechmocny i też ma swoje obowiązki, które są również uregulowane w kodeksie pracy.

Jeśli uważamy, że nasz pracodawca nie postępuje właściwie, to sprawdźmy to. Nie oskarżajmy nikogo jeżeli nie posiadamy na to dowodów. Czasami możemy źle zinterpretować jakąś sytuacje i przez nasze zachowanie skrzywdzić niewinną osobę. Jeżeli jednak mamy racje, to lepiej najpierw skonsultować się z adwokatem. Podpowie nam on jak powinniśmy się zachowywać, żeby móc wygrać sprawę w sądzie. Czasem emocje bardzo przeszkadzają, więc powinniśmy je odłożyć na bok. Jest to bardzo trudne, ale jeśli na czymś nam zależy, to powinniśmy chociaż spróbować. Cały czas zachowujmy się również zgodnie z zasadami prawa pracy. Nawet jeżeli nasz szef tego nie robi, to my nie powinniśmy sobie pozwolić na łamanie prawa. Gdy spotkamy się z pracodawcą w sądzie, to fakt ten może być przeciwko nam. Wtedy znacznie zmniejszą się nasze szansę na wygraną i być może sprawa zakończy się na korzyść pracodawcy.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here