Branża motoryzacyjna z roku na rok zwiększa swój udział zarówno w wykorzystaniu nowoczesnych technologii, jak i również w obszarze automatyzacji produkcji. Obecnie firmy działające w tej branży muszą wykazywać się coraz większą elastycznością produkcji, ze względu na indywidualne podejście do każdego klienta, a z drugiej strony wciąż muszą dbać o optymalną relację pomiędzy kosztami produkcji, stanem magazynowym a dostatecznie szybką realizacją powierzonych zadań. Dlatego właśnie specjalnie dla branży motoryzacyjnej zaprojektowane są skrojone na miarę potrzeb systemy ERP, dzięki którym firma cieszyć się może efektywną produkcją swoich produktów bez narażenia na niepotrzebne koszta.
Systemy ERP dla motoryzacji – co je wyróżnia
Jak powszechnie wiadomo, systemy ERP są systemami, które pełnią rolę optymalnej alokacji wszelkiego rodzajów zasobów w przedsiębiorstwie. ERP, poprzez scentralizowaną bazę danych pozwala na odpowiednie zarządzanie zasobami oraz procesami, które przewijają się przez różne działy firmy, od księgowego, przez dział planowania produkcji, łańcuchu dostaw aż po sprzedaż. Dzięki odpowiednio wdrożonemu systemowi ERP wszystkie procesy zostaną odpowiednio ujednolicone oraz pozostaną pod kontrolą zespołu odpowiadającego za dany proces. Pewnego rodzaju procesy, szczególnie biorąc pod lupę łańcuch dostaw, są wrażliwe w procesie produkcyjnym branży motoryzacyjnej, dlatego tak ważne jest odpowiednie zoptymalizowanie dostaw wszystkich komponentów, by w trakcie produkcji nie powstawały żadne przestoje związane z brakiem jednego lub dwóch odrębnych elementów.
Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni system ERP do przedsiębiorstwa
Istotne jest, by usprawnienia w firmie wprowadzać metodą Kaizen. Jest to bazująca na wieloletnich doświadczeniach metodologia, która pozwala na identyfikację problemów w firmie, zadawanie pytań, dlaczego coś działa niezgodnie z naszymi zamiarami oraz wdrażanie małych, lecz efektywnych zmian. Systemy ERP dla branży motoryzacyjnej pozwalają na zaadaptowanie tego typu metodologii do swojego przedsiębiorstwa. Istotne jednak, by w momencie wdrażania systemu ERP nie zmieniać procesów o 180 stopni. Istotne są małe, lecz znaczące zmiany, które wpływają na efektywność planowania produkcji oraz wsparcia innych procesów w ramach całego przedsiębiorstwa.
Wybierając system ERP, zastanówmy się, jakie konkretne moduły będą nam naprawdę potrzebne do zoptymalizowania tych obszarów działalności, które wymagają poprawy. Zakup kompleksowego rozwiązania może wprowadzić duży chaos w firmie, a jak wiadomo, nie warto zmieniać czegoś, co funkcjonuje prawidłowo.
Odpowiednio wdrożony system ERP przy wsparciu wykwalifikowanej kadry sprawi, iż nasze zasoby będą optymalnie zaalokowane, co pozwoli nam na zwiększenie oraz przyśpieszenie produkcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.