Prace na wysokościach od zawsze należały do tych wysokiego ryzyka. Mimo, że czasy zmieniają się a normy bezpieczeństwa pracy są z roku na rok coraz bardziej zaostrzane, nadal wiele osób podejmujących pracę na wysokościach nie do końca stosuje się do zaleceń wydawanych przez BHP w tym zakresie. Oczywiście, nad kwestią jaką jest na przykład asekuracja na dachu budowy, powinien czuwać pracodawca. Niezbędne jest wyposażenie pracownika we wszelki niezbędny sprzęt oraz zapewnienie mu najwyższego komfortu pracy. Jednak, nawet po spełnieniu tego typu norm, nie zawsze ochrona przed upadkiem jest możliwa.
Co ciekawe, coraz więcej osób wykonuje prace na wysokościach we własnym zakresie. Kiedy na przykład zepsuje się dachówka domu, nierzadko pan domu zabiera się za taką pracę sam, zamiast zatrudnić do tego specjalistów. W tym wypadku, ochrona przed upadkiem wydaje się być jeszcze trudniejsza. W tym przypadku asekuracja na dachu jest przecież bardzo prowizoryczna. Zazwyczaj ludzie obwiązują się linami, szykują sobie drabiny, aby nie spaść. Jednak aby prawidłowo przygotować się do tego typu skomplikowanej naprawy, warto zainwestować w bardziej profesjonalną ochronę przed upadkiem.
Każda osoba, która planuje wykonać tego typu pracę powinna zakupić odpowiednie zabezpieczenia. Dobrym sposobem jest odwiedzenie sklepu, w którym dostaniemy poradę w zakresie tematu jakim jest asekuracja na dachu. Jeśli w naszej okolicy nie ma takiego specjalistycznego zakładu, można wejść na stronę asekuracje.pl i w tej zakładce przyjrzeć się, jakie systemy ochrony przed upadkiem możemy zastosować w przypadku planowanej przez nas pracy.
Nie trzeba od razu kupować ciężkich okutych żelazem butów, które będą nas trzymać na dachu, jednak warto dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem będzie chyba jednak zamówienie fachowej firmy, która zajmie się remontem naszej dachówki. Nie da się ukryć, że to może wyjść znacznie taniej finansowo, niż inwestycja w sprzęt do asekuracji na dachu.