Jak odzyskać VAT z zagranicy?

0
905

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z otwartością rynków, co oznacza, że bez większych przeszkód możemy dokonywać sprzedaży oraz zakupów na terenie różnych krajów. Z jednej strony daje to ogromne szanse nawet małym przedsiębiorstwom, z drugiej zaś rodzi liczne problemy ze strony podatkowej. Często przedsiębiorcy zastanawiają się, czy możliwe jest uzyskanie zawrotu podatku VAT z zagranicy? Jak najbardziej! Tyle, że o zwrot podatku VAT z zagranicy powinniśmy ubiegać się ramię w ramię z doświadczonym doradcą podatkowym.

Jak odzyskać VAT?

Zacznijmy od tego, że zwrot podatku VAT z zagranicy dotyczy przedsiębiorców, którzy dokonali zakupów poza granicami naszego kraju w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zakupy te dotyczyły spraw prywatnych właściciela lub jego pracowników, to uzyskanie zwrotu podatku VAT z zagranicy niestety nie będzie możliwe. Niemniej jednak jeśli przedsiębiorca spełnia podstawowy warunek, to zwykle może ubiegać się o zwrot zapłaconego poza granicami kraju podatku. Procedura wydaje się nieco skomplikowana, lecz doświadczony doradca podatkowy poradzi sobie z nią w krótkim czasie. Jedyną przeszkodą w szybkim odzyskaniu podatku VAT z zagranicy może być opieszałość urzędników, którzy będą zwlekać z podjęciem decyzji. Pomimo to warto zdecydować się na walkę o zwrot VAT – daje to możliwość osiągnięcia znacznych korzyści finansowych, szczególnie w przypadku dużych i częstych zakupów.

Jak pomoże doradca podatkowy?

Ubieganie się o zwrot podatku VAT z zagranicy (https://www.ecpodatkowe.pl/zwrot-podatku-vat-z-zagranicy-vat-ref/) może być nieco problematyczne, jeśli chcielibyśmy dokonać tego we własnym zakresie. Powód jest często bardzo błahy, a jest nim bariera językowa. Problematyczna jest również zawiłość przepisów prawa podatkowego, a także umów międzynarodowych dotyczących opodatkowania, jeśli przyjdzie nam sięgnąć również po nie. Tymczasem doradca podatkowy rozpoczyna pracę od analizy dokumentów, na mocy których chcemy ubiegać się o zwrot podatku VAT z zagranicy. Następnie pomaga sporządzić stosowne pismo, które należy złożyć w odpowiednim urzędzie w danym kraju. Na tym etapie doradca podatkowy może wejść w rolę pełnomocnika i tym samym załatwić za nas większość spraw formalnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie przeskoczyć nie tylko brak znajomości przepisów podatkowych (których ostatecznie przedsiębiorcy nie muszą przecież znać), a także barierę językową. Pomoc specjalisty polega również na profesjonalnym doradztwie podatkowym w zakresie zwrotu VAT z zagranicy – dokumentacji, jaką należy posiadać czy terminów, jakich należy dopełnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here