Zdając egzamin dojrzałości stajemy przed trudnym wyborem. Musimy zdecydować kim chcemy zostać w przyszłości. W młodszym wieku najczęściej chcemy zostać lekarzem, prawnikiem albo policjantem. Dzieci również chcą zostać tym kim są ich rodzice. Niestety, z czasem gdy dorastamy, zmieniają się nasze zainteresowania. Wybór zawodu jest odpowiedzialną decyzją, która będzie procentować w przyszłości. Od tej decyzji zależy czy będziemy mieli dobrą pracę oraz czy będziemy się w niej spełniać.
Studia, kursy czy szkoła zawodowa?
Wszystko zależy od tego, kim chcemy zostać w przyszłości. W obecnych czasach przy braku fachowców, posada hydraulika czy elektryka również jest dobrą decyzją. Kraj produkuje bardzo dużo studentów, którzy później mają problem w znalezieniu pracy. Kierunki najbardziej popularne to pedagogika, administracja czy marketing. Jeśli na prawdę nie czujemy tego, że chcemy zostać nauczycielem czy pracownikiem biurowym, zrezygnujmy z tego. Zasilimy tylko rzeszę absolwentów studiów humanistycznych. Niestety akademicki prywatny system kształcenia doprowadził do tego, że na studia może iść każdy. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, wybierzmy inną drogę, a jest ich wiele.
Możemy również wybrać szkołę policealną. Jest dwuletni system kształcenia, który po ukończeniu pozwoli nam na wykonywanie zawodu. Bardzo przyszłościowym kierunkiem jest technik farmaceuta czy asystentka stomatologiczna. Jeśli nasze zainteresowania podążają w tym kierunku, jest to dobry wybór. To tylko przykład, a kierunków szkół policealnych jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeśli nie ukończyliśmy szkoły średniej, najprawdopodobniej wybraliśmy zawodową. Pomimo mniejszego nakładu edukacji, również możemy uzyskać dobry zawód. Szkoła zawodowa kształci ludzi, którzy będą potrzebni zawsze. Są to m.in. fryzjerki, ślusarze, mechanicy oraz elektrycy. Te zawody zawsze będą popularne. Zauważmy również, że po ich skończeniu możemy otworzyć własną działalność usługową. Jeśli nam się powiedzie, zawsze jest możliwość uzupełnienia edukacji w trybie zaocznym.
Jeśli mamy problem z decyzją odnośnie naszej przyszłości, warto wybrać się do doradcy zawodowego. Jest to osoba, która doradzi nam jaki wybrać zawód? Po rozmowie z nami, poznaniu naszych zainteresowań i predyspozycji, ukierunkuje nas i dzięki niej wybór zawodu będzie łatwiejszy.
Dla kogo jaki kierunek studiów?
Nie od dziś wiadomo, że osoba słaba z chemii nie zostanie lekarzem a umysł typowo matematyczny, nie zostanie polonistą. Przy wyborze kierunku ważne są zainteresowania. Warto zapoznać się z listą przedmiotów na danym kierunku gdyż będziemy się ich uczyć nawet 5 lat. Przed egzaminami wstępnymi na studia musimy dobrze zdać maturę z wybranych przedmiotów. Przy wyborze kierunku studiów, oprócz zainteresowań, zwróćmy uwagę na nasze potrzeby oraz dominujące cechy charakteru.
Nie jeden z nas oprócz wykonywania swojej pracy, również chce pomagać. To bardzo szlachetne. Na pierwszym miejscu w tej grupie są zawody medyczne. Jeśli chcielibyśmy zostać lekarzem, czeka nas długa i męcząca droga. Zawód ciekawy o różnych ścieżkach rozwoju oraz bardzo szanowany publicznie. Jeśli nie czujemy się na siłach na ukończenie medycyny, możemy zostać ratownikiem medycznym. Po szkole mamy do wyboru specjalny kurs lub studia. Zawód jest dużo mniej płatny od zawodu lekarza, ale również bardzo odpowiedzialny. Następną opcją są studia pielęgniarskie. Osoba, która zdecyduje się na pielęgniarstwo powinna być przede wszystkim odpowiedzialna i empatyczna. Nie rzadko będzie miała kontakt z pacjentami starszymi, dziećmi czy też osobami w stanie paliatywnym. Zawód ten wymaga dużego i ciepłego serca.
Może być również i tak że jesteśmy świetni z matematyki, szybko liczymy i mamy analityczny umysł. Jednym z bardziej popularnych kierunków obecnie są finanse i rachunkowość. Do najbardziej prestiżowych zawodów wykonywanych po tym kierunku jest biegły rewident. Cieszy się największym poszanowaniem oraz jednymi z wyższych zarobków. Absolwenci również mogą zostać księgowymi lub doradcami podatkowymi. Jeśli nie odpowiada im praca na etacie, mogą założyć biuro rachunkowe. Dyplom również ułatwi nam drogę do pracy w banku. Tutaj możemy zostać doradcami klienta, obliczać ryzyko kredytowe, a później nawet objąć stanowisko kierownicze. Zdolności matematyczne przydadzą się również na kierunku informatyka. Kierunek popularny ale i zapotrzebowanie na pracowników duże. Informatyk może zajmować się w firmie administrowaniem sieci, tworzeniem stron internetowych czy też grafiką. Bardzo poszukiwani są również programiści. Zawód ten na pewno da nam atrakcyjne zarobki oraz możliwość rozwoju.
Język obcy
W obecnych czasach warto aby chociaż jeden znać w stopniu komunikatywnym. Zawsze poprawi to naszą sytuację na rynku pracy. Aby potwierdzić swoje umiejętności językowe należy zdać egzamin państwowy. Po zaliczeniu, otrzymamy odpowiedni certyfikat. Język jest wymagany przy chęci robienia studiów doktoranckich. Obecnie nadal najpopularniejsza jest znajomość języka angielskiego i niemieckiego. Warto jednak zastanowić się nad nauczeniem się np. któregoś z języków skandynawskich. Biegła znajomość szwedzkiego lub norweskiego będzie dodatkowym atutem, który pozwoli nam na szybsze rozwijanie kariery.