W czasach obecnych badania jakościowe dotyczą też odzieży roboczej. Mowa tu dokładnie o tym, że na paczkach z tą odzieżą są specjalne nalepki informujące o klasie danych ubrań, czyli o tej ich odporności na przecieranie. Niektóre typy tego typu ubrań są też i tymi dość odpornymi na ciepło, czyli od otwartego płomienia nie zapalają się natychmiastowo, choć zaleta ta łączy się też z dość wysoką ceną zakupu.
Badania nie niszczące
Dość wielu z nas doskonale wie o tym, że odzież robocza to też testy powiązane z tkaninami. Nie niszczący test tego rodzaju dotyczy gęstości splotu danej tkaniny. Mowa tu dokładnie o tym, że tę tkaninę sprawdza laserowy czujnik, a potem komputer porównuje kawałek badanej tkaniny z wzorcem. Trwa to rzecz jasna te ułamki sekund i co równie istotne wykryty odpad produkcyjny trafia najczęściej do przetworzenia i w tym przypadku dba się o to, by odpadem tym nie były gotowe spodnie lub kurtka. Często bywa też i tak, że takie spodnie lub kurtkę sprzedaje się jako wyrób o klasę niższy, po to by ich nie przetwarzać na coś lepszego, bo takie przetworzenie powiązane jest z kosztami, a takowych unika dość wielu gigantów przemysłu i to tylko ze względu na to, że towar się nie sprzeda, a jego przetworzenie na coś lepszego niestety musi potrwać i w tym czasie się nie zarobi.
Automatyzacja
Przynajmniej pewna część z nas doskonale wie o tym, że proces produkcji odzieży roboczej jest tym w znacznym stopniu zautomatyzowany. Mowa tu dokładnie o tym, że w tym konkretnym przypadku roboty na linii produkcyjnej robią swoje szybciej od ludzi. Nie narzekają na wymagające warunki pracy i co równie istotne wystarcza im sama energia elektryczna. Problem w przypadku tych maszyn tkwi jedynie w tym, że zużywają się, a ten naturalny proces zużycia eksploatacyjnego postępuje. Drugi problem dotyczy ich oprogramowania, a konkretniej błędów, które co jakiś czas się w nim pojawiają. Tego typu błędy musi naprawiać ten doświadczony technik, czyli osoba z odpowiednim wykształceniem, która potrafi sobie poradzić z awariami oprogramowania, oraz z tymi mechanicznymi uszkodzeniami robota. Jednym słowem ktoś taki bardzo dobrze zna te maszyny i naprawia je dostatecznie szybko wtedy gdy zaistnieje tego typu potrzeba.
Czy w przyszłości odzież roboczą będą wytwarzać jedynie maszyny?
Na chwilę obecną nikogo nie dziwi to, że jedynie z szyciem odzieży roboczej nie radzą sobie maszyny z linii produkcyjnej. Zadanie to o wiele lepiej wychodzi na chwilę obecną ludziom, bo oni mają zręczność, ale też i popełniają błędy, czasami wiele takich samych pod rząd. Te ich błędy muszą wychwytywać różnego typu czujniki, a czasami nawet pracownicy w laboratoriach, którzy sprawdzają konkretne sztuki odzieży i to na maszynach niszczących. Problem tkwi jedynie w tym, że tak nie można sprawdzać każdej sztuki, bo niszczenie jest procesem nieodwracalnym. Właśnie dlatego tak sprawdza się jeden z egzemplarzy na sto lub jeden na te trzysta, a pewna część tych nie spełniających norm, czyli niewielki odsetek trafia do handlu ze względu na nie idealny system.
Odzież robocza i ochronna – sprawdź, jaki asortyment ma hurtownia BHP Nawigator – dowiedz się więcej.