Posiadanie własnej nieruchomości jest marzeniem bardzo wielu osób. Niestety marzenie o własnych czterech katach często jest niemożliwe do zrealizowania bez pomocy kredytu hipotecznego. Jak wiadomo jest to bardzo poważne zobowiązanie dla kredytobiorcy, ale także dość ryzykowna inwestycja dla kredytodawcy. Z kredytem hipotecznym wiąże się też wiele formalności, jedną z nich jest, chociażby wycena rzeczoznawcy, a także konieczność sporządzenia operatu szacunkowego https://splatakredytow.pl/wycena-rzeczoznawcy-i-operat-szacunkowy-najwazniejsze-informacje/. Co to jest i co warto o tym wiedzieć?
Operat szacunkowy – co to jest?
Jest to zwrot, który może brzmieć bardzo tajemniczo dla wielu Polaków. Jest to jednak bezpośrednio związane z wyceną nieruchomości. Operat szacunkowy jest dokumentem, który może być sporządzony w formie pisemnej tylko i wyłącznie przez profesjonalnego rzeczoznawcę nieruchomości. Rzeczoznawca ma za zadanie wyznaczyć rzeczywistą wartość danego mieszkania bądź domu. Wycena rzeczoznawcy i operat szacunkowy to rzeczy, które możemy kojarzyć przede wszystkim z procesem ubiegania się o kredyt hipoteczny w banku. Aby bank mógł udzielić swojemu klientowi pieniędzy, musi zostać sporządzony właśnie ten dokument.
Jest to prosty sposób, na uniknięcie oszustw związanych z pozyskiwaniem wyższego kredytu niż w rzeczywistości jest to potrzebne. Operat szacunkowy może się jednak przydać nie tylko podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jest on bardzo pomocny np. podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości za gotówkę, lub przekazywania jej w darowiźnie. Operat szacunkowy może się przydać również podczas podziału, który obejmuje spadek.
Zawartość operatu szacunkowego
Aby operat szacunkowy był sporządzony w poprawny sposób, muszą znaleźć się w nim informacje odnośnie do:
– numeru księgi wieczystej,
– podstawy prawnej wyceny,
– wypisu z rejestru gruntów,
– wypisu z mapy ewidencyjnej,
– celu przeprowadzania wyceny,
– wykazu wykorzystanych źródeł,
– rodzaju wycenianej nieruchomości,
– daty przeprowadzenia oględzin i określenia wartości nieruchomości,
– oszacowanej wartości nieruchomości.
Ilość tych wszystkich informacji sprawia, że jest to bardzo obszerny dokument. Warto jednak pamiętać, że najważniejszą informację stanowi to, jaka jest wartość nieruchomości.
Ważność operatu szacunkowego
Jak łatwo się jest domyślić, nieruchomość z biegiem lat może stracić lub też zyskać na swojej wartości. Z tego względu dokument, którym jest operat szacunkowy, nie jest ważny przez cały czas i nie można z niego korzystać przez wiele lat. Taki dokument ważny jest 12 miesięcy, może też być ważny krócej, jeśli wystąpi zmiana celu wykonania wyceny. Jeśli najpierw chciałeś sprzedać nieruchomość a później oddać ją przez darowiznę, to musisz od nowa sporządzić operat. Rok to i tak bardzo długi okres biorąc pod uwagę to, że przez ten czas może dojść do wielu remontów, które zwiększa wartość nieruchomości lub też zniszczeń, które ją obniżą.
Jeśli przez 12 miesięcy nie udało Ci się dopiąć wszystkich formalności np. sprzedać domu, to rzeczoznawca, który wykonał operat szacunkowy, musi potwierdzić czy jest on ważny. Nie będziesz musiał znów przechodzić przez cały proces tworzenia operatu, wystarczy potwierdzenie, że dalej jest on zgodny z rzeczywistością.
Ile kosztuje operat szacunkowy?
Koszt takiego dokumentu może się różnić w zależności od wielu czynników. Wpływ na to ma chociażby rodzaj nieruchomości i jej lokalizacja. Zazwyczaj kosztuje to jednak kilkaset złotych.